Lepšie ako kedysi…

Atmosféra reformovaného kostola láka Rožňavčanov a celé okolie na bohoslužby, na mládežnické akcie, na detské besiedky a na rôzne benefičné podujatia. Náš kostol bol postavený v rokoch 1904 až 1905 v neogotickom štýle podľa plánov budapeštiankého návrhára Ferenca Weiningera. Jeho dĺžka je 27,7 m a šírka 11,7 m. Južná fasáda nášho kostola, kde boli práce realizované, sa stala v roku 1968 aktívnou súčasťou Pražskej jari. Keďže leží v bezprostrednej blízkosti starého kina, kde sa v tom čase zhromaždila aktivizujúca mládež, tieto dni boli pre ňu osudné. Aj v súčastnosti na južnej fasáde kostola badať úlomky červených tehál, z ktorých kostolov bol postavený vďaka výstrelom tankov Sovietského zväzu.

Presbyterstvo ako riadiaci orgán reformovaného cirkevného zboru sa na svojom novoročnom zasadnutí pri plánovaní nového roka dňa 13. januára 2018 uznieslo na výmene okenných skiel na južnej fasáde kostola reformovanej cirkvi v Rožňave, lebo chátrajúce okenné rámy a ich sklá už boli nepriaznivými poveternostnými podmienkami celkom zničené. Cirkevný zbor najprv získal potrebné stanoviská od Krajského pamiatkového úradu a od Odboru výstavby Mestského úradu Rožňava do 1. apríla 2018.

Na vyhlásenú verejnú súťaž sa prihlásila jedna spoločnosť, MILKSKLO, s.r.o. vedená Milanom Uharčekom, ktorého ponuka predstavovala hodnotu 2.485 €. Presbyterstvo dňa 13. mája 2018 na svojom zasadnutí prijala uznesenie, na základe ktorého prevedené práce realizuje MILKSKLO, s.r.o.: demontáž starých skiel; čistenie a dvojitý náter okenných konštrukcií protikoróznou farbou, osadenie izolačných dvojskiel do silikonu i montáž a demontáž lešení. Zmluva, podpísaná objednávateľom a zhotoviteľom dňa 15.06.2018, zahrňala novú sumu: 2.640 €, lebo prepožičovanie lešení zdraželo. Prevedené práce boli realizované v mesiaci jún a júl 2018.

Reformovaný cirkevný zbor v Rožňave získal dotáciu v hodnote 1.200 € od Košického samosprávneho kraja, ktorému touto cestou ďakujeme, lebo tieto práce boli akútne, a aj esteticky prispievajú ku krajšiemu vzhľadu neobyčajnej klenotnice Horného Gemera v centre Mesta Rožňavy, lebo aj naša nádej sa zakladá na slovách nášho Pána: „spravodliví zažiaria ako slnko v kráľovstve svojho Otca.” (Mt 13,43)

Zsolt Buza
farár

Szóljon hozzá!

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .